Przestrzeń, która otula. Początki działania Fundacji Harmonia – Przestrzeń Kobiecego Rozwoju
Fiszka organizacji
Co było inspiracją do stworzenia fundacji Harmonia – Przestrzeń Kobiecego Rozwoju?
– Życiowe zmiany w obszarze zawodowym i prywatnym – opowiadały Natasza Nikiel i Natalia Dopierała – fundatorki Harmonii w trakcie spotkania Kawa ze śląskim FIO. – Byłyśmy w momencie zmiany, a czas pandemii dodatkowo sprzyjał zatrzymaniu i przewartościowaniu. Wcześniej było wiele rozmów o potrzebie zmiany, wzajemne wspieranie się i inspirowanie, a w efekcie pojawił pomysł, aby energię, którą sobie wzajemnie dajemy przekazać dalej, innym kobietom, które są w momencie przełomu i potrzebują wsparcia. – tłumaczyła Natalia.
Początki
Na początku Natalia i Natasza myślały o stworzeniu fizycznego miejsca spotkań i porad dla kobiet, ale ten pomysł był trudny do zrealizowania. Wtedy zorganizowały pierwsze warsztaty psychoedukacyjne dla kobiet, które odbyły się w zaprzyjaźnionych miejscach. Warsztaty były odpłatne i wiele kobiet nie mogło w nich wziąć udziału z powodów finansowych. Jednocześnie uczestniczki spotkań podkreślały, jak ważne i potrzebne jest tego typu wsparcie. Tak powstał pomysł stworzenia fundacji wspierającej kobiety.
W założeniu fundacji fundatorki współpracowały z bielsko-bialskim Ośrodkiem Wspierania Ekonomii Społecznej, gdzie Natalia i Natasza skorzystały z wielu konsultacji oraz wsparcia w sformalizowaniu fundacji.
W styczniu 2022 fundacja Harmonia została zarejestrowana.
Fundacja od początku prowadziła działalność odpłatną, realizując warsztaty dla kobiet. Pozyskane środki pozwoliły na stworzenie strony internetowej i prowadzenie działań w social mediach. – Przez pierwszy rok działania przeszłyśmy od entuzjazmu do młodej fundacji, która może się pochwalić się wieloma działaniami, które pomogły wielu kobietom i dziewczynkom – tłumaczyła Natasza. – Nie miałyśmy kapitału, a jedynie entuzjazm, energię i pomoc wielu osób.
Skąd pomysł na nazwę fundacji? – Harmonia to równowaga, jedność, harmonia emocji i ciała. Ideą jest zadbanie o siebie, kontakt z emocjami, stworzenie przestrzeni, która otula. Miejsce dla kobiet, aby mogły zostawić na chwilę swoje problemy, zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o sobie – wyjaśniały fundatorki.
Pierwsze granty i projekty
Status fundacji pozwolił na sięganie po środki i w pierwszym roku działania fundatorki pozyskały dwa granty na realizację własnych pomysłów. Grant z Fundacji BGK pozwolił na realizację projektu „Wybieram siebie” skierowanego do seniorek z Gminy Kozy. Seniorki wzięły udział w warsztatach z zakresu komunikacji, budowania pewności siebie, cyberbezpieczeństwa i obsługi smartfonów. Elementy projektu były także cykliczne zajęcia ruchowe, fizjoterapeutyczne oraz spotkania kulturalne.
Z kolei Śląskie Nowe FIO sfinansowało projekt „Moje ciało jest OK!”, dedykowany nastoletnim dziewczynom i ich mamom.
Tematyka kształtowania w kobietach akceptującego stosunku do własnego ciała jest ważna dla fundatorek, bo dotyka istotnego problemu społecznego. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 52% polskich dziewczynek w wieku 15 lat nie akceptuje swojego wyglądu i nienawidzi swojego ciała. W ramach projektu odbyły się warsztaty dla dziewcząt oraz webinarium dla matek. Projekt pokazał dużą potrzebę edukacji i fundatorki traktują go jako pilotaż. Formuła warsztatów sprawdziła się, ale w kolejnych edycjach program będzie poszerzony i bardziej rozciągnięty w czasie. Nastolatki potrzebują chwili, aby się otworzyć, dlatego bardziej regularna formuła lepiej się sprawdzi.
Wyzwania
Największym wyzwaniem związanym z realizacją projektu była rekrutacja uczestniczek, która wymagała komunikacji z dwoma grupami odbiorców: nastolatkami i ich rodzicami. Mimo pozytywnego odzewu i zainteresowania tematyką, trudno było pozyskać uczestniczki warsztatów. Tego problemu nie było w działaniach kierowanych do seniorek, które były bardzo entuzjastycznie nastawione i chętne do udziału w projekcie.
Jakie kompetencje przydały się w prowadzeniu Fundacji?
Stworzenie Harmonii pozwoliło fundatorkom rozwinąć swoje umiejętności i zastosować je w działaniach fundacji.
Natasza wykorzystuje i rozwija swój talent i doświadczenie marketingowe – sama prowadzi stronę internetową i media społecznościowe fundacji. W codziennej pracy wykorzystuje także umiejętności związane z planowaniem i realizacją projektów.
Z kolei Natalia rozwinęła swoje zainteresowanie jogą i jako certyfikowana nauczycielka vinyasa yogi (YA RYT-200) prowadzi zajęcia dla Uczestniczek projektów, realizowanych przez Harmonię.
Co Was najbardziej zaskoczyło w sektorze pozarządowym?
– Pomoc, jaką otrzymałyśmy z bielskiego OWESu na etapie powoływania fundacji, dzięki której zrobiłyśmy to sprawnie i skutecznie. – opowiadają fundatorki. – Życzliwość, z jaką spotykałyśmy się i spotykamy na każdym kroku – począwszy od Uczestniczki naszych projektów, trenerów i trenerki prowadzących zajęcia, aż po instytucje i firmy, które wspierają nas przy realizacji projektów. Mamy też ogromną satysfakcję, że zdołałyśmy zrobić tak wiele dobrego, mając tylko pomysł, entuzjazm i chęć pomagania kobietom! Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele miłych zaskoczeń 🙂